Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słotwinie 13 czerwca wzięli udział w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek i wybrali książki, które najbardziej podobały im się w ostatnim czasie.
Akcja ma na celu zbadanie prawdziwych preferencji czytelniczych dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie z klas I-III wybrali „Detektyw Pozytywka” G. Kasdepke, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” J. Bednarek, „Afryka Kazika” Ł. Wierzbicki, „Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren, seria książek Jadzia Pętelka i książki z cyklu Nela mała reporterka oraz „Baśnie” Andersena.
Najciekawsze według uczniów klas IV-VI to „Opowieści z Narnii”, „Akademia pana Kleksa” i „Pinokio”, a w klasach VI-VIII najchętniej czytano: „Anię z Zielonego Wzgórza”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Kamienie na szaniec” oraz „Jazda w teren” .
Wybory połączyliśmy z akcją czytania książek i quizami wiedzy o książkach oraz słownymi grami. Wolontariusze czytali uczniom klas I-III i pomagali zapisywać tytuły ulubionych książek. Uczniowie klasy 5 rozwiązywali on-line quiz wiedzy o książkach, klasy 8 „bawili się” słowami. Część wolontariuszy została powołana do liczenia głosów.
Ogólnopolskie Wybory Książek to akcja organizowana przez branżowy miesięcznik „Biblioteka w Szkole” wraz ze środowiskiem bibliotek z całej Polski. W pierwszej edycji z 2015 r. wzięło udział po-nad 450 tys. uczniów. W wyniku wyborów zostanie opublikowana lista ulubionych książek dzieci i młodzieży z całej Polski. Akcja jest apolityczna i pozbawiona zewnętrznego finansowania. Nikt na niej nie zarabia.
Wyniki będą dostępne na stronie www.wyboryksiazek.