EKO-Piknik Rodzinny

PIKNIK EKOLOGICZNY - "LICZY SIĘ KAŻDA KROPLA WODY"

W sobotnie przedpołudnie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słotwinie odbył się Piknik Ekologiczny – „Liczy się każda kropla wody”, dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w ramach realizacji zadania pn. Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii. Na realizację projektu otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 8000 zł, 2000 zł stanowił wkład własny.
Głównym tematem pikniku było ekologiczne podejście do tematu wody. Chcieliśmy uzmysłowić i zaszczepić miłość do natury oraz edukować na temat ochrony środowiska i wody.
Pani Dyrektor Danuta Knapek o godz. 10.00 powitała serdecznie wszystkich zaproszonych gości, przedszkolaków, uczniów, rodziców oraz całą lokalną społeczność. Opowiedziała jak ważna jest dla nas woda, przedstawiała program pikniku i oddała głos szanownym gościom, którzy również wypowiedzieli się na temat wody.  Następnie zaprosiła wszystkich obecnych do udziału w pikniku.
Wydarzenie rozpoczęliśmy od wysłuchania grupy przedszkolaków, którzy zaśpiewali tematyczną piosenkę, następnie odbył się pokaz mody z recyklingu, w wykonaniu przedszkolaków i uczniów naszej szkoły. Później wszyscy obecni zostali zaproszeni do wspólnej ekologicznej przygody.
Przez kilka godzin trwania pikniku młodsi i starsi mieli okazję wykazać się kreatywnością, zręcznością, pomysłowością, wiedzą, umiejętnościami plastycznymi i ogrodniczymi. Dostępne były warsztaty: malowania na kamieniach i drewnie, ozdabiania bawełnianych toreb, tworzenia drzewa z mchu oraz sznurka, "sadzenia" lasu w słoiku, tworzenia ziołowych woreczków, antystresowych gniotków-kropelek czy tworzenia kwietnych wianków. Można było skorzystać  z koła fortuny z nagrodami, pokoju gier czy strefy zabaw ruchowych.
Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Węgierska Górka, przy którym sprawdzano wiedzę ekologiczną i przyrodniczą a zainteresowani obdarowywani byli ekologicznymi gadżetami.
Wszyscy nasi mili goście otrzymali bidony, długopisy czy kalendarzyki (ekologiczne lub wielokrotnego użytku). Ponadto obdarowani zostali własnoręcznie wykonanymi, podczas warsztatów, pracami. Należy podkreślić, iż wszystkie materiały, nagrody, gadżety itp. zostały dofinansowane ze środków NFOŚiGW. Organizatorzy zadbali o przekąski, które były dostępne dla wszystkich uczestników.
Piknik Ekologiczny był nie tylko doskonałą okazją do świetnej zabawy, ale również skutecznym sposobem na edukację i uwrażliwienie na problemy środowiskowe, szczególności te związane z wodą. Wydarzenie było doskonałą okazją, by połączyć edukację oraz zabawę i przyczyniło się do promowania postaw i zachowań ekologicznych.